Aktuality

Kočičky

Kocouři 

Koťátka

Odchovy

Barvy

Galerie

Kontakt 

 

 

Všechny barvy ragdolů mohou být vždy jen ve třech varietách - typech:
 

Ragdoll colorpoint

odznaky: uši, maska, packy, varlata a ocas jsou temnější, dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Tělo: viditelný kontrast mezi tělem a odznaky. Hruď, břicho a náprsenka mají světlejší vybarvení. Lehké stínování na těle a břichu (břišní flek - povolen). Colorpoint nesmí mít žádný bílý flek. Barva nosu a polštářky tlapek plně vybarvené a tmavé jako barva odznaků.

 


Ragdoll mitted/ 04

odznaky: uši, maska, packy a ocas jsou temnější, s jasně stanovenou barvou. Na tlapkách bílé ponožky. Možnost bílé skvrny nebo proužku (tvar hvězdičky, plamínky, přesýpacích hodin - v celku nebo více skvrn či proužků) v srsti od sliznice nosu nahoru nebo pod nosem. Brada musí být vždy bílá a přechází v kuse do bílého pruhu na břiše, až k ocasu. Přední tlapky jsou rovnoměrně bílé, nejlépe po zápěstí, zadní jsou delší - po patu. Od 1. 7. 07 jsou povoleny tmavé fleky na zadních ponožkách a bílé flíčky v oblasti nosu. Sliznice nosu plně vybarvena a odpovídající dané barvě srtsi. Polštářky jsou růžové, může se vyskytnout zabarvený polštářek v barvě srsti. Barva srsti po těle by měla být viditelně světlejší než barva odznaků, na těle barva může mít více odstínů.
 


Ragdoll bicolor/ 03

odznaky: uši, maska a ocas. V oblasti masky je bílé, dobře ohraničené, obrácené V - nesmí přesáhnout vnější hranu oka, preferována souměrnost tohoto V. Nos a polštářky musí být růžové. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Na zádech mohou být bílé skvrny, nohy a břicho bílé bez tmavých fleků.

 


Barvy . . . . . .
Ragdoll je ve čtyřech základních barvách:

seal (černohnědá) - blue (modrá) - chocolate (čokoládová) - lilac (lilová)

od roku 2005 jsou nově uznané barvy - red , creme

SEAL - ČERNOHNĚDÁ - RAG n (seal colorpoint), RAG n 04 (seal mitted), RAG n 03 (seal bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě černohnědé až černé. Nosík a polštářky na tlapkách jsou tmavě černohnědé. Barva seal je tzv. plná barva

BLUE - MODRÁ - RAG a (blue colorpoint), RAG a 04 (blue mitted), RAG a 03 (blue bicolor)
Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě tmavošedé s modravým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva blue je zředěná barva seal
  

CHOCOLATE - ČOKOLÁDOVÁ - RAG b (chocolate colorpoint), RAG b 04 (chocolate mitted), RAG b 03 (chocolate bicolor)
Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v teplém barveném tónu mléčné čokolády, nikde na těle není žádný odstín do černé nebo černohnědé barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou skořicově hnědé s růžovým nádechem - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva čokoládová je plná barva.

LILAC (FROST) - LILOVÁ - RAG c (lilac colorpoint), RAG c 04 (lilac mitted), RAG c 03 (lilac bicolor)
Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva lilová je zředěná čokoládová barva

RED (FLAME) - ČERVENÁ - RAG d (red colorpoint), RAG d 04 (red mitted), RAG d 03 (red bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem odznalů. Odznaky jsou červené v ostré barvě mrkve - preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva red je tzv. plná barva a v genetickém zápise se značí písmenem O.

CREAM - KRÉMOVÁ - RAG e (cream colorpoint), RAG e 04 (cream mitted), RAG e 03 (cream bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem barvy odznaků. Odznaky jsou světle krémově červené - barva není ostrá, preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou světle korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva cream je tzv. ředěná barva.

SEAL LYNX - ČERNOHNĚDÁ S KRESBOU - RAG n 21 (seal lynx colorpoint), RAG n 04 21 (seal lynx mitted), RAG n 03 21 (seal lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou černohnědé se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován černohnědý, ale může být i růžový s černohnědým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou hnědé. Může se stát, že vlivem kresby se všechny barvy - srsti, nosíku i polštářků - mohou jevit světlejší než klasická černohnědá - ale pozor, není to čokoládová barva. Ostatní jako u barvy seal.

BLUE LYNX - MODRÁ S KRESBOU - RAG a 21 (blue lynx colorpoint), RAG a 04 21 (blue lynx mitted), RAG a 03 21( blue lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou sytě šedé s modrým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován břidlicově šedý, ale může být i růžový s šedým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou šedé. Ostatní jako u barvy blue.

CHOCOLATE LYNX - ČOKOLÁDOVÁ S KRESBOU - RAG b 21 (chocolate lynx colorpoint), RAG b 04 21 (chocolate lynx mitted), RAG b 03 21 (chocolate lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou v barvě mléčné čokolády se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován teple hnědý, ale může být i růžový s teple-hnědým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou teple hnědé. Ostatní jako u barvy čokoládové.
 

LILAC LYNX - LILOVÁ S KRESBOU - RAG c 21 (lilac lynx colorpoint), RAG c 04 21 (lilac lynx mitted), RAG c 03 21 (lilac lynx bicolor)
Tělo je ledově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou ledově šedé s teplým růžovým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován levandulový, ale může být i růžový s levandulovým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou levandulové. Ostatní jako u barvy lilové.

RED LYNX - ČERVENÁ S KRESBOU - RAG d 21 (red lynx colorpoint), RAG d 04 21 (red lynx mitted), RAG d 03 21 (red lynx bicolor)
Tělo je, na těle může být viditelná kresba v barvě odznaků - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou ostře červené v barvě mrkve se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován korálově červený, ale může být i růžový s korálově červeným lemováním. Polštářky na tlapkách jsou korálově červené. Ostatní jako u barvy červené.

CREAM LYNX - KRÉMOVÁ S KRESBOU - RAG e 21 (cream lynx colorpoint), RAG e 04 21 (cream lynx mitted), RAG e 03 21 (cream lynx bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s odstíny krémové, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle jsou krémové odstíny kresby - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou světle krémově červené s teplým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován světle korálový, ale může být i růžový s korálově červeným lemováním. Polštářky na tlapkách jsou světle korálové. Ostatní jako u barvy krémové.

SEAL TORTIE - ČERNOHNĚDÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG f (seal tortie colorpoint), RAG f 04 (seal tortie mitted), RAG f 03 (seal tortie bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být červené nebo krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou černohnědé, mohou být červenými nebo krémovými skvrnami. Nosík a tlapky jsou černohnědé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy sealové.

BLUE CREAM - MODRÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG g (blue cream colorpoint), RAG g 04 (blue cream mitted), RAG g 03 (blue cream bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou břidlicově šedé, mohou být s krémovými skvrnami. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění krémových skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy blue.

CHOCOLATE TORTIE - ČOKOLÁDOVÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG h (chocolate tortie colorpoint), RAG h 04 (chocolate tortie mitted), RAG h 03 (chocolate tortie bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být červené nebo krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou barvě mléčné čokolády, mohou být s červenými nebo krémovými skvrnami. Nosík a tlapky jsou skořicově hnědé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy čokoládové.
 

LILAC CREAM - LILOVÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG j (lilac cream colorpoint), RAG j 04 (lilac cream mitted), RAG j 03 (lilac cream bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje na těle mohou být krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem, mohou být s krémovými skvrnami. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy lilac.

SEAL TORTIE LYNX (SEAL TORBIE)  - ČERNOHNĚDÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU- RAG f 21 (seal tortie lynx colorpoint), RAG f 04 21 (seal tortie lynx mitted), RAG f 03 21 (seal tortie lynx bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u seal tortie a seal lynx.

BLUE CREAM LYNX (BLUE TORBIE) - MODRÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG g 21 (blue cream lynx colorpoint), RAG g 04 21 (blue cream lynx mitted), RAG g 03 21 (blue cream lynx bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u blue cream a blue lynx.

CHOCOLATE TORTIE LYNX (CHOCOLATE TORBIE) - ČOKOLÁDOVÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG h 21 (chocolate tortie lynx colorpoint), RAG h 04 21 (chocolate tortie lynx mitted), RAG h 03 21 (chocolate tortie lynx bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u chocolate cream a chocolate lynx.

LILAC CREAM LYNX (LILAC TORBIE) - LILOVÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG j 21 (lilac cream lynx colorpoint), RAG j 04 21 (lilac cream lynx mitted), RAG j 03 21 (lilac cream lynx bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u lilac cream a lilac lynx.

Barvy lilac a chocolate jsou vzácnější proto, že barvy seal a blue jsou dominantní, což znamená,že pokud je v rodokmenu barva lila nebo čoko u prarodičů, praprarodičů a dále, je velmi malá pravděpodobnost toho, že by potomek byl nosič čokolády a lila (správně se říká: nosič ředícího genu pro lilové zbarvení). To, že by takový potomek byl přímo v jedné z těchto barev je pravděpodobné asi tak, jako získat jackpot ve Sportce. Ale cena za tyto barvy je vyšší jen u chovných koček, u mazlíčků se cena nerozlišuje podle barvy.

Také barvený vzhled kočky většinou mnoho nenapoví o skutečné barvě, která bude geneticky předávána dál potomkům. Nejjednodušší způsob jak si to ověřit je genetický test barvy, který lze velmi snadno nechat své kočce udělat například v Německu, v laboratořích Laboklin nebo Biofocus. Není třeba žádný odběr krve, stačí stěr z tlamky, který zvládne každý chovatel sám.
 


NAHORU

 

Převzato ze stránek chovatelské stanice kočiček Ragdoll "Faelis".

Se svolením majitelky paní Vrábelové. Děkuji....

http://www.ragdolls.cz/cz/